Ornithogalum umbellatum
Ana Sayfa Duyurular Sorularınız İlgili Bağlantılar İletişim English

Derneğimiz
Tarihçe
Amacımız
Yönetim Kurulu
Dernek Tüzüğü
Üyeler
Üyelik

Çalışma Grupları
Gelişme Biyolojisi
Yabancı Ot Sosyolojisi
Yabancı Ot Sistematiği
Parazit Yabancı Otlar
Su Yabancı Otları
Allelopati
Biyolojik Mücadele
Kimyasal Mücadele
Ekolojik Tarım
Herbisit Dayanıklılığı
Alternatif Yöntemler

Yayınlar
Türkiye Herboloji Dergisi
Bildiri Özetleri
Bibliografya
Kitaplar
Sunumlar
Çiftçi Broşürleri
Öğrenci Notları

Yabancı Otlar
Zehirli Yabancı Otlar
Arum maculatum L. (Yılan yastığı, Yılan pıçağı, Yılan dili)
Familyası : Araceae
Sinonimi : -
İngilizcesi : Wild arum, Lords and Ladies
Çevre İstekleri : Özellikle rutubetli, yaprağını döken karışık ormanlarda çalılar altında, kaya diplerinde yetişir. Besin maddesince zengin, gevşek, humuslu ve özellikle killi toprakları sever. Ilıman iklime sahip bölgelerde görülür.
Morfolojisi : Çok yıllık bir bitkidir. Kökleri rizom şeklinde yumrular oluşturur. Yapraklarının sapı çok uzundur ve ok ucu gibidir. Üzerinde koyu yeşilden kahverengiye kadar değişen renklerde bazen de koyu viola renginde lekeler bulunur. Kenarları açık beyazımtrak sarıdır. Çiçekleri yapraklar arasında tek olarak külah formunda yeşilimsi beyaz bir yaprağa sarılı olarak çıkar. Erkek çiçek dişi çiçeğin üst tarafında bulunur. Çiçekler döllendikten sonra sap üzerinde çok sayıda ilk önce yeşil daha sonra kırmızımtrak zehirli daneler oluşur. Tek evcikli bir bitkidir. Hoşa gitmeyen yılan balığı kokusunda bir kokuya sahiptir. Böcekleri, özellikle zar kanatlıları çeker. Çiçeği saran yaprağa çarpan böcekler kayarak dibe düşerler. Dip kısmında bulunan tüyler ve nektar, böceklerin tekrar kurtulmasını önler. Döllenme olduktan sonra çiçekleri saran yaprak solar ve böcekler kurtulur. Çiçek içerisindeki dip kısımdaki nektar benzeri sıvının sıcaklığı dışardan fazladır. Nisan-Mayıs aylarında çiçek açar. Meyveleri kuşlar tarafından iştahla yenir.
Zehirlilik
Durumu
:
Bu yabancı otun taze tüber ve diğer organları, mukoz membranları üzerinde kuvvetli tahriş edici etki gösterirken, bitki parçaları kaynatıldığında ya da uzun süre kurutulduğunda daha zararsız hale gelirler. Henüz bilinmeyen kimyasal strüktürün uçucu acrid sustantlarının toksik etkiyi sağladığı düşünülmektedir. Son zamanlardaki yayınlarda bu yabancı otta aroin, aroidin ve aronin’in olduğu bildirilmiştir.
Kullanımı : -
Kaynaklar : 1) ÖZER, Z., KADIOĞLU, İ., ÖNEN H., TURSUN N., 2001. Herboloji (Yabancı Ot Bilimi). Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları No:20 Kitaplar Serisi, No:10, Tokat. 2) FROHNE, D. and PFANDER, H.J., 2005. Poisonous Plants. Translated by: Inge Alf
Dosyası : Arum maculatum
Sitede Arama

Yabancı Otlar
Dar Yapraklılar
Geniş Yapraklılar
Parazitik Yabancı Otlar
İstilaci Yabancı Otlar
Sucul Yabancı Otlar
Zehirli Yabancı Otlar
Kullanılabilen Yabancı Otlar
Yabancı Ot & Kültür Bitkisi Kodları
Diğerleri

Herbisitler
Etki Mekanizması Listesi
Dayanıklılık & Yönetimi
Aktif Maddeler

Etkinlikler
Kongreler
Yabancı Ot ve Herbisit Günleri
Seminerler

Sponsor
Lütfen Sponsor olmak için bizimle iletişime geçiniz..


© Copyright 2013 - Türkiye Herboloji Derneği – Adana/Türkiye