Yabancı Otlar

Kullanılabilen Yabancı Otlar
Achillea millefolium L. (Civan perçemi, Akbaşlı, Barsam otu, Beyaz civan perçemi, Binbir yaprak otu, Kandil çiçeği, Marsama otu )
Familyası : Asteraceae (Compositae)
Sinonimi : A.ossica C.Koch, A.subhirsuta Gill.
İngilizcesi : Milfoil, Yarrow, Sweet maudlin
Çevre İstekleri : Besin maddesince zengin, kuru ve gevşek toprakları sever. Sıcaklığın ve killi toprakların göstergesidir. Sıcağa, kurağa ve soğuğa dayanıklıdır. Sürekli nemli ve ıslak toprakları sevmez. Tarla kenarlarında, çimenliklerde, meralarda ve yol kenarlarında yaygın olarak görülür.
Morfolojisi : Çok yıllık, keskin baharat kokulu, üçüncü yıldan itibaren çiçek açan rizom ve yumrulu bir bitkidir. Sap çok dallı, 30-80 cm yüksekliğe ulaşır. Sap, silindirik şekilde, düz, kuvvetli ve tüylüdür. Başlangıçta açık daha sonra koyu yeşil yapraklar çıkar. Yapraklar uzun, küçük parçalı, ikili veya üçlü tüylü bir sap ekseni etrafında sıralanmıştır. Alttaki yapraklar saplı, üstteki yapraklar sapsızdır. Çiçekler sapın yukarısında şemsiyeyi andıran çiçekler topluluğu ile son bulur. Çiçeklerin başçıkları çok fazla sayıda, beyazdan kırmızıya kadar çok sayıda değişen renklerdedir. Çiçekler sarımsı kahverengi renktedir. Çiçeklenme Mayıs-Eylül aylarında olmaktadır. Meyveleri yaklaşık 2 mm uzunluğunda, üstten basık ve gümüş rengindedir. Tohumlar küçüktür ve pappusları yoktur. Bir bitki ortalama 3000-4000 tohum verir. Tedavide kullanılır.
Zehirlilik
Durumu
:
-
Kullanımı : Tedavide kullanılır
Kaynaklar : ÖZER, Z., TURSUN, N. ve ÖNEN, H., 2001. Yabancı Otlarla Sağlıklı Yaşam (Gıda ve Tedavi), 4RENK Yayınları, ISBN: 975-8205-08-0. Sh. 253.
Dosyası :