Yabancı Otlar

Kullanılabilen Yabancı Otlar
-
Artemisia vulgaris L. (Yabani pelin, Koyun otu, Misk otu)
Familyası : Asteraceae (Compositae)
Sinonimi : -
İngilizcesi : Mugwort, Common wormwood
Çevre İstekleri : Besin maddesince zengin, kireçli, tınlı-kumlu, sulanan ve taban toprakları sever. Meyve bahçeleri, çay ve fındık bahçeleri, sebzelikler, yeşil alanlar, yol kenarları, üçgül ve yoncalıklar ile işlenmeyen arazilerde sık bulunur.
Morfolojisi : 100 cm’ye kadar boylanabilen otsu veya çalımsı formda çok yıllık, rizomlu bir bitkidir. Gövde kahverengimsi, kırmızı renkte, dik ve köşeli dallanmıştır. Yapraklar ince uzun ve 3-5 parçalıdır. Yaprağın üst yüzeyi tüysüz, alt yüzeyi beyaz keçe gibi tüylerle örtülüdür. Çiçekler bileşik salkım şeklinde dizilmiş, çiçek sapı kısa, çiçek tablası tüysüz, taç yapraklar kırmızımsı-sarı, kahverengi renkte ve kokuludur. Temmuz-Eylül aylarında çiçek açar. Meyve 1,1-1,5 mm uzunlukta, oval, gri-kahverengi olup üzerinde gümüşi çizgiler bulunmaktadır. Bir bitki ortalama 50000-70000 tohum oluşturabilir. Tedavide kullanılır.
Zehirlilik
Durumu
:
-
Kullanımı : Tedavide kullanılır
Kaynaklar : ÖZER, Z., TURSUN, N. ve ÖNEN, H., 2001. Yabancı Otlarla Sağlıklı Yaşam (Gıda ve Tedavi), 4RENK Yayınları, ISBN: 975-8205-08-0. Sh. 253.
Dosyası :