Yabancı Otlar

Kullanılabilen Yabancı Otlar
Fumaria officinalis L. (Hakiki şahtere, Tıbbi şahtere)
Familyası : Papaveraceae
Sinonimi : -
İngilizcesi : Common fumitory
Çevre İstekleri : Bitki besin maddesince zengin, tınlı ve yeteri derecede zengin nemli toprakları sever, soğuk ve sıcak iklimlere adapte olmuşsa da yazları kurak bölgelere aynı uyumu göstermiştir. Anavatanı Batı Sibirya ve Avrupa’dır. Ülkemizde dahil olmak üzere tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Bahçe, bağ, çapa bitkileri ayrıca hububatta rastlanır.
Morfolojisi : Bitki tek yıllık ve otsu olup 10-50 cm boylanabilir. Sap bol dallı, yarı dik görünümlü yayılıcı ve tırmanıcı, köşeli ve kırmızımsı renkte çizgilidir. Yapraklar uzun saplı, narin ve el formunda parçalıdır. Çiçekler basit salkım şeklinde dizilmiş olup, 8 mm boyundadır. Taç yapraklar 2 adet kırmızımsı-mor renkte ve uç kısmı koyu kırmızı siyah renklidir. Çanak yapraklar 2-5 mm uzunluktadır. Genellikle Nisan-Ekim ayları arasında çiçek açar. Meyve uzun saplı, yuvarlak ve içinde bir tek tohum bulunur. Tohumlar yuvarlak (ceviz formunda), 2-3 mm çapında ve kırmızı-kahverengidir. 0,5-1 cm’den çimlenir. Bir bitki 400 (300-1600) tohum oluşturur. 11-60 yıl canlı kalabilir. Üreme tohumladır. Tedavide kullanılır.
Zehirlilik
Durumu
:
-
Kullanımı : Tedavide kullanılır
Kaynaklar : ÖZER, Z., TURSUN, N. ve ÖNEN, H., 2001. Yabancı Otlarla Sağlıklı Yaşam (Gıda ve Tedavi), 4RENK Yayınları, ISBN: 975-8205-08-0. Sh. 253.
Dosyası :