Yabancı Otlar

Kullanılabilen Yabancı Otlar
Malva sylvestris L. (Yabani ebegümeci, Kuş ekmeği, Ebegömeci)
Familyası : Malvaceae
Sinonimi : M. mauritina L., M. sylvestris var. mauritina (L.) Boiss., M. ambrigua Guss
İngilizcesi : Common mellow, Wood mellow
Çevre İstekleri : Genelde güneşli, nispeten kuru ortamlarda yetişir. Kozmopolit bir bitkidir. Besin maddesince zengin, humuslu, tınlı ve kumlu toprakları sever. Azotlu toprakların göstergecisidir. Sebze tarımında, yol kenarlarında, döküntü alanlarında, çit kenarlarında, işlenmeyen arazilerde bulunur. Nadiren de tarla ve bağlarda rastlanır.
Morfolojisi : : İki veya çok yıllık bir bitkidir. Gövde 25-120 cm boyda, dik veya toprağın üzerine yayılmış olabilir. Alt kısımlar odunlaşmış, dallı ve tüylüdür. Yapraklar uzun saplı, yuvarlak veya böbrek formunda olup, 3-7 parçalıdır. Çiçeklerin 2-6 tanesi bir arada yaprak koltuğundan çıkar. Taç yaprakların uç kısımları düz olup dik kısımlarında kirpik benzeri kıllar bulunur. Çiçekler parlak kırmızıdan koyu kahverengiye kadar değişen renklerde olabilmektedir. Bitki Mayıs-Eylül ayları arasında çiçek açar. Meyveler disk şeklinde 9-11 parçalıdır. Tohumların arka kısmı çukurca ve ağ şeklinde pürüzlü, düz veya çok az tüylüdür. Tohumla ürer. Beslenmede kullanılır.
Zehirlilik
Durumu
:
-
Kullanımı : Beslenmede kullanılır
Kaynaklar : ÖZER, Z., TURSUN, N. ve ÖNEN, H., 2001. Yabancı Otlarla Sağlıklı Yaşam (Gıda ve Tedavi), 4RENK Yayınları, ISBN: 975-8205-08-0. Sh. 253.
Dosyası :