Yabancı Otlar

Kullanılabilen Yabancı Otlar
Tribulus terrestris L. (Demir Dikeni)
Familyası : Zygophyllaceae
Sinonimi : -
İngilizcesi : Puncture vine
Çevre İstekleri : Kumlu toprakların göstergecisidir. Mera ve tarlalarda, sebze bahçelerinde sık rastlanır. Yol kenarlarında, kumlu alanlarda dağınık olarak görülür.
Morfolojisi : Tek yıllıktır. Bitki boyu 60 cmye kadar uzayabilir. Bitki yatık, dallanmış ve dik tüylü bir görünüm almıştır. Yapraklar karşılıklı olarak dizilmişlerdir. Ayrıca tek parçalı yaprak parapinnat yaprak şeklindedir ve uçtaki yaprakçık yoktur. Yaprakçıklar yumurta formunda uzunca, üst yüzey mavimtrak yeşil, alt yüzey ise grimsi yeşildir. Çiçekler tek tek yaprak koltuğundan çıkar. Çiçekleri san renkte 4 - 5 mm uzunluğunda ve saplıdır. Çiçek açma zamanı mayıstan eylüle kadardır. Meyve 5 parçalıdır. Her bir parça 7 mm uzunluğunda 4 - 5 mm genişliğinde 2 - 3 mm kalınlıktadır. Yuvarlakça 3 köşeli prizma formunda kesicin dikenimsi bir yapı arz eder: Sırt kısmında hafif bir şişkinlik bulunur. Tohum 2,5 - 5mmbüyüklüğünde, açık kahverengi renkte ve ince bir kabuğa sahiptir. Tohumla çoğalır.
Zehirlilik
Durumu
:
-
Kullanımı : Tedavide kullanılır
Kaynaklar : ÖZER, Z., TURSUN, N. ve ÖNEN, H., 2001. Yabancı Otlarla Sağlıklı Yaşam (Gıda ve Tedavi), 4RENK Yayınları, ISBN: 975-8205-08-0. Sh. 253.
Dosyası :