Yabancı Otlar

Kullanılabilen Yabancı Otlar
-
Tussilago farfara L. (Deve tabanı, Öksürük otu, Aslan pençesi, Kavalak, Tay ayağı, Farfara otu)
Familyası : Asteraceae (Compositae)
Sinonimi : -
İngilizcesi : Coltsfoot
Çevre İstekleri : Nemli, killi, tınlı, kireçli, ağır topraklarda yetişir. Optimum pH isteği (5-5) 6-8’dir. Taban arazilerdeki hububatta büyük zarar oluşturur. Ayrıca rutubetli meralarda, boş alanlarda, çayırlarda, meyveliklerde, su kenarlarında, ana yolların şev kenarların
Morfolojisi : Çok yıllık, kazık köklü, toprağa paralel ve toprak yüzeyine yakın rizomlar oluşturan otsu bir bitkidir. Çim bitkisi küçük etli, dar saplı, düz kenarlı ve toprak yüzeyine yatıktır. Ana yapraklar çiçekler hemen solduktan sonra ortaya çıkar. Toprak yüzeyine yayılmış, köşeli kalp formunda, yaprak kenarları düzensiz dişli, yaprağın alt yüzeyi keçe gibi tüylerle kaplı ve uzun bir sapı vardır. Çiçek tablası tabak formunda, çiçek sapı 10-20 cm boyundadır. Çiçekler karlar erir erimez yapraklardan önce ortaya çıkar ve altın rengindeki çiçekler bal kokusundadırlar. Bitki bölgeden bölgeye değişmekle beraber Şubat-Nisan aylarında çiçek açar. Meyveler tek tohumlu olup, 2,5-4 mm uzunluğunda, 0,3-0,5 mm genişliğinde, 0,2 mm kalınlığında, uzunca, silindir formundadır. Pappüsü 10-15 mm uzunluğunda, narin ve kolay kırılır. Üst yüzeyi açık sarıdan, altın sarısına kadar değişen renktedir. Bir başçıkta 200-300 aken bulunur. Genellikle vejetatif olarak rizomları ile çoğalır. Tohumla çoğalması azdır. Tedavide ve beslenmede kullanılır.
Zehirlilik
Durumu
:
-
Kullanımı : Tedavide ve beslenmede kullanılır
Kaynaklar : ÖZER, Z., TURSUN, N. ve ÖNEN, H., 2001. Yabancı Otlarla Sağlıklı Yaşam (Gıda ve Tedavi), 4RENK Yayınları, ISBN: 975-8205-08-0. Sh. 253.
Dosyası :