Yabancı Otlar

Zehirli Yabancı Otlar
-
Lolium temulentum L. (Delice)
Familyası : Poaceae (Gramineae)
Sinonimi : -
İngilizcesi : Darnel ryegrass
Çevre İstekleri : Besin maddesince zengin, tınlı-kumlu, tınlı toprakları sever. Çukurova’da buğdayda bol miktarda bulunmuştur. Anavatanı Akdeniz ülkeleri olup, tüm dünyaya yayılmıştır.
Morfolojisi : Tek yıllık, boyu 90 cm’ye kadar uzayabilen bir bitkidir. Sap genellikle dik olup, boğumlar yeşil renklidir, ışık vurduğunda koyulaşır. Yaprak ayası tüysüz, alt kısım parlaktır. Yakacık çok küçük ve şeffaf, kulakçıklar kısa ve incedirler. Sevgili Üyelerimiz, Eksik ya da cins düzeyinde verilmiş olan yabancı ot fotoğraflarından sizler tarafından çekilmiş olanları © simgesi ve adınızı yazarak gönderirseniz ilgili bölümlerde yayınlanacaktır. Başak sık başak şeklinde, başakcıklar büyük ve ince (yan) kenarları başak eksenine dayalı (Agropyron repens’te kalın kenarlar başak eksenine dayalıdır), dış kavuzlar genellikle başakçıktan uzun, çok çiçekli ve iç kavuz kılçıklıdır.Tohumların optimum çimlenme sıcaklığı 15-20°C’dir.
Zehirlilik
Durumu
:
Temulin adlı alkoloidi içerdiklerinden una karıştıklarında görme bozukluklarına, baş ağrısına ve kusmaya neden olur
Kullanımı : -
Kaynaklar : UYGUR, F.N., KOCH, W., WALTER, H., 1986. Çukurova Bölgesi Buğday-Pamuk Ekim Sistemindeki Önemli Yabancı Otların Tanımı. PLTS 4(1). Josef Margraf, Aichtal.
Dosyası :