Yabancı Otlar

Zehirli Yabancı Otlar
Sinapis arvensis L. (Yabani hardal)
Familyası : Brassicaceae (Cruciferae)
Sinonimi : Brassica arvensis (L.) Rabenh., B. kaber (D.C.) L.C. Wheeler
İngilizcesi : Wild Mustard
Çevre İstekleri : Besin maddesince zengin, bazik, ağır olmayan, humuslu, killi toprakları sever. Akdeniz ülkeleri kökenli olup, genellikle tarla, bahçe ve meralarda sık görülür. Çukurova bölgesinde buğdayda sorundur.
Morfolojisi : Bitki tek yıllık, 30 - 60 cm boyundadır. Sapın alt kısımları genellikle sert tüylü nadiren de tüysüzdür, sap bol dallıdır. Üst yapraklar parçasız ve sapsız, alt yapraklar parçalı ve uca doğru gidildikçe yaprak parçaları büyür en büyüğü en uçtadır, boyu yaklaşık 20 cm’dir.Çiçekler kükürt sarısı renkte, çanak yapraklar sarkıktır. Meyve boğumlu olup boğum araları yabani turptan (Raphanus raphanistrum) daha kısadır, 25-40 X 2,5-3 mm büyüklüğündedir. Meyve olgunlaştıkça ki bu aşağıdaki meyvelerde önce başlar, tohumlar meyve kabuğu nedeniyle sıçrayarak etrafa saçılırlar. Tohumlar yuvarlağımsı, parlak siyah-kahverenginde, 1-1,3 mm büyüklüğündedir.
Zehirlilik
Durumu
:
Bu yabancı otun zehirliliği tohumlarındaki allyl isothiocyanate isimli uçucu hardal yağından kaynaklanmaktadır
Kullanımı : -
Kaynaklar : 1) UYGUR, F.N., KOCH, W., WALTER, H., 1986. Çukurova Bölgesi Buğday-Pamuk Ekim Sistemindeki Önemli Yabancı Otların Tanımı. PLTS 4(1). Josef Margraf, Aichtal. 2)COOPER, M. R., JOHNSON, A. W. 1984. Poisonous plants in Britain and their effects on animals an
Dosyası :