Yabancı Otlar

Kullanılabilen Yabancı Otlar
-
Sisymbrium officinale (L.) Scop. (Bülbül otu, Süpürge otu)
Familyası : Brassicaceae (Cruciferae)
Sinonimi : -
İngilizcesi : Hedge mustard
Çevre İstekleri : Kuru, gevşek, besin maddesince zengin, tınlı kumlu ve taşlı toprakları sever. Azot göstergeci bir bitkidir.
Morfolojisi : Tek yıllık bir bitki olup 30 - 60 cm boya ulaşabilir. Yuvarlak şekilli gövdesi dik ve dallanmıştır. Gövde ince tüylerle kaplıdır. Yapraklan parçalı, üç köşeliden yumurta formuna kadar değişir. Yaprakların kenarlan dişlidir ve gövde de olduğu gibi ince tüylere sahiptir. Çiçekler küçült, soluk san renktedir. İlk önce salkım şeklinde iken daha sonra başakvari bir görüntü sergiler. Taç yapraklan 3 mm boydadır. Mayıstan sonbahara kadar çiçek açar. Kapsüller 1 0-1 5 x 1-1,5 mm boyutlarındadır. Tohumlar 1,5-2 m m uzunlukta, 0,6-0,7 mm genişlikte, 0;5 mm kalınlıktadır. Tohumlar basık oval, hafif köşelidir. Kahverengiden koyu kahverengine kadar değişik renklerde olabilir ve hafif parlaktır. Bir bitki ortalama 2700 tohum verir. Tohumlar yüzeysel çimlenir. Tohumla ürer.
Zehirlilik
Durumu
:
-
Kullanımı : Süpürge olarak kullanılmaktadır. Köylerde ipliklerin boyan­masında ve tedavide kullanılır
Kaynaklar : ÖZER, Z., ÖNEN, H., TURSUN, N. ve UYGUR, F.N., 1999. Türkiye’nin Bazı Önemli Yabancı Otları (Tanımları ve Kimyasal Savaşları), Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi yayınları No: 38, Kitap Serisi No: 16.
Dosyası :